1 Mart 2011 Salı

Yazasim geldi ...

Bundan 3-4 post once kalp ile ilgili bir sorun yasadigimi uzuuuuun uzun anlatmistim. Doktorum kalp kapakcigimdaki sorunun cerrahi mudahale gerektirmeyecek durumda oldugunu soyleyrek ust siniri 100 olan LDL denen meretin 129 olmasina takilmisti. Bunu dusurmek icin verdigi diyet dudak ucuklatmisti. "Toprak alti sebzeler yok, toprak ustu taze sebze...meyve yok" demişti. Meyvedeki doğal şekerin yağa dönüşme ihtimali nedeniyle yenmesinin doğru olmayacağını söylemişti kendileri.

Dün başka bir doktora gittim. Kolestrol diyetimi aktarinca kendisi sok oldu. Ölçtü tarttı biçti. Durumum su;

1.67 boyunda
61 kg
dogum yapmış
emziren bir anne olarak vücudumda fazladan 4 kg yağ olması dısında hiçbir problem yokmuş.

Emzirdigim için vücudum yağ tutuyormuş. 18 ayda 18 kilo vermemi büyük bir basarı olarak nitelendirdi. 2010 Mayis ayında tanışmıştık bu bahsettigim ikinci doktorla. O zaman 44 beden koca totolu bir kazındım. Şimdi ise 36-38 arasindayim. 61 kilo olup ince olmamın nedenleri ise sunlarmis.

İctigim aloe vera herbal blossom tea.
Emzirme
sebze meyve ağırlıklı beslenme
alkol ve asitli icecek tüketmeme
Ata yi günde 4675 kere kucaklama, tasıma, evirme, çevirme...
Suyu bol bol icmek ... Gibi

Ariza kapakcikta var, devam ediyor. Onun için bu isin piri olan bir isim onerdi. Bu "adama git" mutlaka dedi. Kapanmayan kapakcik akcigerlerimi zorluyormus. Minik minik lekeler var yani minicik kan golleri. Bunlar kesik kesik nefes almama ve sürekli derin nefes alma ihtiyacı hissetmeme neden oluyormuş. Tahlillerde çıkması ve anlaşılmasına sevindim. Çünkü bu durum beni ciddi ciddi zorlamaya başlamıştı.

Bunun için ise yapılacak tek şey doğada hafif tempolu yürüyüş dedi. Eh, artık daha sık ziyaret ederiz Polonezkoy' U :)

beslenme ve diyet yönünden verdigi tavsiyeler basit, uygulanabilir ve bilindik seyler.

Doktorumun ağzından... Liste söyle:

Kalori listesi edin, buzdolabına yapistir. Her ogünde 300-350 kaloriyi geçme.
Kuvvetli yediğin Ogün kahvaltı mı? O zaman kahvaltıda 600 kaloriyi geçme. Aksam ise yada öğle oğunu ise yine aynı şey geçerli.
Haftada 3 gün 40 dakika yürüyüş yap.
Yediğin et "oynanmamış" et olacak. Kuzu eti ve süt sanasının eti en fogalidir. Büyük hayvanlar suni, hormonlu ve ilacli olrak yetiştirildiği için potansiyel tehlikedir, uzak dur.
Balık ye. Uzmanlık işidir. Mevsim balığı olacak, gezginci, küçük, yüzeyde gezinenlerden sececeksin.
Balığa limon sıkmayı unutma. Toksinleri tolere eder, lezzet katar.
Süt, yoğurt ve peynir olabildiğince kaliteli ve doğal olacak. (bunu ayrıca yazarım)
Günde 5-6 tane gojiberry ye.
Her sabah 1 su bardağına 1 çorba kasığı elma sirkesi karistir ve iç. Üzerine 30 dk birsey yiyp icmek yok. Bu bagirsaklardaki mantar, parazit ve benzeri seyleri temizler.
Ertesi hafta yarım limonu bir bardak suya yapabilirsin. 1 hafta birini, diğer hafta birini yaparsın. Daha iyi olur...
Haftada 1-2 kez ingiliz tuzu kullanarak yemek yap. Vücudu alkaliye çevirir.
Börekleri hafif yağlı, bol maydanozlu, sebzeli, peynirli yap. ( benim tarifi verince bir aferin aldım kendisinden hehehehh)
orjinal bal bul ve her sabah 1 tatlı kasığı ye.
Makarna besleyicidir, az yağlı, sebzeli olarak yersen daha da besleyicidir.
Bunları not al, uygula ve unutma.

Dedi kendileri :)

dinlerken icim açılmıştı, şimdi yazarken daha da icim açıldı, aydınlık geldi söyle bir :)

Elma sirkesini mutlaka yapın, ese dosta yaptırın. Çok faydasını göreceksiniz. Aloe vera çayının da aynı sekilde...

:)

uzun zamandır yazmamıştım. Aslında yoğunluğum bahane oldu biraz, yazmak istemedim biraz da. Yazmak yerine dinlenmeyi, uyumayı ve okumayı tercih ettim. Dinlenmeden olmuyor. Bir de son dönemlerde kıskançlıklar, didismeler ve hem burya hemozelime yazılan hakaretler nedeniyle enerjimin fazlasıyla hortumlandigini dusunuyorum.

Mahalle kavgasına donmemesi için ve polemikcilere malzeme olmamak için kendimi dinlemeye ve dinlenmeye dikkat ettim. İyi de oldu. Herkes I'sine gücüne baksın, üretsin, ise yarar seyler yapsın. En güzeli :)

Ayrıca, Sabiha Paktuna Keskin konusunda tartışmaya taraf olacağım düşünüldü sanırım ama hayır. Etik dısı isler yapmış bir kere. Ayrıca alan dısı olsa da "masaya vur" polemiği hariç pek cogu yerinde seylerdi bence. Reklamı bol diye cekemeyenlerin yaygarisi çok fazla yine bence. Begenmeyen güruha bakıyorum da, tahsillerinin en az bir dersinde bile psikoloji okumayan anneler. Hassa, psikolog ve pskiyatrlarin eleştirilerine ise "amenna" derim. Çünkü hakkıyla eleştirmek onların isi.

Uzman olmadığım için susuyor, sözü bilenlere bırakıyorum.

:)

daha neşeli seylerden bahsedelim. Anjelika Akbar sorular için çok teşekkür etti. Pek beğenmiş, bir çok yere de röportajı yollamış. Layigiyla ilgi görmesine cooooook sevindim. Maillesirken daha arkadasca daha samimi bir iletişim oluştu aramızda. Bellimi olur, birgun evimde ağırlar, müzik üzerine konuşurken çayımızı yudumlariz. :)

sırada kim var diye merak edenler oluyor. Hemen buradan yeri gelmişken duyurayım. Acayip populerbiri var ama öyle yogun ki .... Gerçi bugünlerde başka bir suprizimvar. Belki yarın, belki yarından da yakın :)

Süre doldu, artık gitmeliyim, isler beni bekler.

öptüm sizi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsan durma, yaz. Haydi yorumla :)